0
0
0
0
Days
0
0
Hrs
0
0
Min
0
0
Sec

Allstate Sugar Bowl Track & Field Classic
Most Outstanding Performers

  2018   
  Girls Field Hannah Daffin McGill-Toolen (Ala.) Discus victory; third in shot put
  Girls Track Grace Jensen McGill-Toolen (Ala.) 800m, 1,600m, 3,200m & 4x800m wins
  Boys Field Tzuriel Pedigo Parkview Baptist (La.) Javelin meet record
  Boys Track Donovan Rolland St. Augustine (La.) 100- and 200-meter wins; second in 4×200
  –   
  2017 NA NA No awards due to weather cancellation
  –   
  2016   
  Girls Field Samantha Zelden St. Scholastica (La.) Javelin meet record; discus win
  Girls Track Monica Mosley Clinton (Miss.) 300M hurdle & 4×100 wins; 4×200 meet record
  Boys Field Ryan Theyard Lusher (La.) Triple jump win; long jump third
  Boys Track Kristian Fulton Rummel (La.) 110m Hurdles win; 300m Hurdles win
     
  2015   
  Girls Field Samantha Zelden St. Scholastica (La.) Javelin win
  Girls Track Maia McCoy Whitehaven (Tenn.) 100m & 200m wins; 4×400 win; 4×200 second
  Boys Field Sean Collins McGill-Toolen (Ala.) Pole vault meet record
  Boys Track Carlton Orange Memphis Univ. (Tenn.) 800m meet record; 4×800 meet record; 4×400 win
     
  2014   
  Girls Field Kristen Clark Ruston (La.) Javelin meet record
  Girls Track Aleia Hobbs McMain (La.) 100m meet record
  Boys Field Sam Zempka Houston (Tenn.) Shot put & discus wins
  Boys Track Zachary Albright St. Paul’s (La.) 1,600m meet record; 800m fifth
     
  2013   
  Girls Field Dominique Clegget Cabrini (La.) Long jump & triple jump wins
  Girls Track Kathryn Lazarchic UMS-Wright (Ala.) 800m, 1,600m, 3,200m & 4x800m wins
   Marcquita Stalbert McDonogh 35 (La.) 100m meet record; 200m, 400m wins; 4×200 meet record
  Boys Field Devin King Jewell Sumner (La.) Pole vault meet record
  Boys Track Craig Rock St. Thomas Aquinas (La.) 300m hurdle meet record; 110m hurdle win
     
  2012   
  Girls Field Jamisha Frazier Bonnabel (La.) Shot put & javelin wins; discus third
  Girls Track Carmen Carlos McGill-Toolen (Ala.) 1,600m & 3,200m meet records; 800m & 4×800 wins
  Boys Field Charles Collins McGill-Toolen (Ala.) Discus & javelin wins
  Boys Track Morgan Cormier Brother Martin (La.) 110m & 300m hurdles wins
     
  2011   
  Girls Field Nichole Freeman Mandeville (La.) Javelin & discus winner
  Girls Track Marcquita Stalbert McDonogh 35 (La.) 100m, 200m, 400m winner (2nd triple in meet history)
  Boys Field Dalton Duvio John Curtis (La.) Pole vault meet record
  Boys Track Bradley Sylve South Plaquemines (La.) 100m meet record; 200m win
     
  2010   
  Girls Field Merritt Van Meter Country Day (La.) Pole vault meet record
  Girls Track Cory McGee Pass Christian (Miss.) 800m meet record
  Boys Field Josh Sigler Murphy (Ala.) Long jump & triple jump wins
  Boys Track Stew Shoemaker Bayside (Ala.) 800m & 1,600m wins
     
  2009 NA NA No meet due to stadium renovations
     
  2008   
  Girls Field Ilycia Bell Cordova (Tenn.) Discus meet record
  Girls Track Mary Johnston St. Paul’s Episcopal (Ala.) 1,600m meet record
   Dinesha Bean Cordova (Tenn.) 200m, 400m, 100m hurdle wins
  Boys Field Anthony May Hoover (Ala.) High jump meet record; tripe jump win; long jump third
  Boys Track James Robinson Wakefield (N.C.) 110m & 300m hurdle wins
   Lee Gilmer St. Paul’s Episcopal (Ala.) 800m & 1,600m wins
     
  2007   
  Girls Field Lakeitha Elmore Ruston (La.) Discus meet record; javelin win; shot put fourth
  Girls Track Ashley Gondola Irving (Texas) 100m and 300m hurdle wins
  Boys Field Calvin Williams Redemptorist (La.) Long jump win; triple jump third; high jump second
  Boys Track Reggie Weams Redemptorist (La.) 300m hurdle meet record; 4×100, 4×200, 4×400 thirds
     
  2006   
  Girls Field Katelyn Rodrigue Dominican (La.) Pole vault win
  Girls Track Judy Schultheis Blenk (La.) 100m & 300m hurdles wins, 4×200 fourth, 4×100 sixth
  Boys Field Preston Chatham St. Paul’s (La.) Discus, javelin & shot put wins
  Boys Track Kentaz Gayden West Jefferson (La.) 100m meet record; 400m &4×200 win; 4×400 second
     
  2005   
  Girls Field Latoya Collins Rabouin (La.) Long jump meet record; triple jump second
  Girls Track Chasidee Lewis Alexandria (La.) 100m, 200m, 4×100, 4×200 wins
  Boys Field Larry Jones Ruston (La.) Discus meet record; shot put second; javelin third
  Boys Track Kerjuan Williams St. Augustine (La.) 800m, 4×200, 4×400 meet records, 300m hurdles win
     
  2004   
  Girls Field Latoya Collins Rabouin (La.) Long jump & triple jump wins
  Girls Track Kirby Patterson Daphne (Ala.) 800m meet record
  Boys Field Nathan Burks Ruston (La.) High jump meet record; long jump second
  Boys Track Michael Cooley Blount (Ala.) 100m win; 200m and 400m seconds
     
  2003   
  Girls Field Rhiannon Jaet McGill-Toolen (Ala.) Pole vault meet record
  Girls Track Kirby Patterson Daphne (Ala.) 800m meet record; 400m win
   Courtney Golston BC Rain (Ala.) 300m hurdle meet record; 100m hurdle win
  Boys Field Michael Hoque Houston County (Ala.) Pole vault meet record
  Boys Track Willie Hordge Forrest Brook (Texas) 100m & 200m meet records; 4×200 win
     
  2002   
  Girls Field Edra Finley UMS Wright (Ala.) Long jump & triple jump wins
  Girls Track Julia Cathcart Starkville (Miss.) 1,600m & 3,200m meet records
  Boys Field Eli Bergerin McKay (Ore.) Javelin second; triple jump fourth
  Boys Track Scott Fuqua Oak Mountain (Ala.) 3,200m meet record
     
  2001   
  Girls Field Edra Finley UMS Wright (Ala.) Triple jump win; long jump third
  Girls Track Janice Davis Natchez (Miss.) 100m & 200m meet records; 400m win (1st triple in meet history)
  Boys Field Alvin Brown Christian Life (La.) Triple jump win; long jump third
  Boys Track Ryan McMullin Rummel (La.) 800m meet record
     
  2000   
  Girls Field Starr Williams Reed (La.) 100m & 200m wins; long jump win
  Girls Track Christy Fairley George County (Miss.) 400m meet record; 100m win
  Boys Field Ryan Rossner St. Martin’s Episcopal (La.) Shot put & discus wins
  Boys Track Skyler Green Higgins (La.) 100m meet record
     
  1999   
  Girls Field Amanda Spivey Destrehan (La.) 
  Girls Track Christy Fairley George County (Miss.) 
  Boys Field Renzi Sandras South Lafourche (La.) 
  Boys Track Gerald Green St. Augustine (La.) 
     
  1998   
  Girls Field Tawanna Williams Northshore (La.) 
  Girls Track Jennifer Ferris Country Day (La.) 
  Boys Field Terrell Walker De La Salle (La.) 
  Boys Track Dartainian DeJean Douglas (La.) 
   Derrick Joseph Shaw (La.) 
     
  1997   
  Girls Field Danielle Brown McMain (La.) 
  Girls Track Erica Casnaue Fontainbleau (La.) 
  Boys Field Nathan Junius Jesuit (La.) 
  Boys Track Dartainian DeJean Douglas (La.) 
     
  1996   
  Girls Field Kia Callender Warren Easton (La.) 
  Girls Track April Sams Mandeville (La.) 
  Boys Field Nathan Junius Jesuit (La.) 
  Boys Track Courtney Hogan Landry (La.) 
     
  1995   
  Girls Field Tashika Watkins East St. John (La.) 
  Girls Track April Sams Mandeville (La.) 
  Boys Field Bryant Wesco Destrehan (La.) 
  Boys Track Courtney Hogan Landry (La.) 
     
  1994   
  Girls Field April Malveo McDonogh 35 (La.) 
  Girls Track April Sams Mandeville (La.) 
  Boys Field Troy Twillie Slidell (La.) 
  Boys Track Courtney Hogan Landry (La.) 
     
  1993   
  Girls Field Twalla Powell St. Mary’s (La.) 
  Girls Track Tonaka Gabrial Carver (La.) 
  Boys Field Troy Twillie Slidell (La.) 
  Boys Track Desmond Johnson St. Augustine (La.) 
Sugar Bowl Footer Logo SEC NCAA College Football Playoff BGA FBA Cup Footer Logo