Allstate Sugar Bowl's Seventh Annual National Prep Basketball Classic Begins January 4

0
0
0
0
Days
0
0
Hrs
0
0
Min
0
0
Sec

Allstate Sugar Bowl's Seventh Annual National Prep Basketball Classic Begins January 4 park

The Allstate Sugar Bowl's seventh annual National Prep Basketball Classic will tip off on Wednesday, January 4 at the Alario Center in Westwego, La. The event is scheduled to feature 32 girls' teams (two brackets) and 12 boys' teams.

Boys' Bracket

Girls' Gold Bracket

Girls' Platinum Bracket

The girls' event will feature three Louisiana state champions in Mount Carmel (Class 5A), Ursuline (Class 4A0 and Jewel Sumner (Class 3A), as well as the Class 2A runner-up in Madison Prep and six other state semifinalists or quarterfinalists. On the boys' side three Louisiana semifinalists, Riverside (Class 2A runner-up), Metairie Park Country Day (Class 2A) and Edna Karr (Class 4A) will be joined by Texas Class 4A state champ Westbury Christian and other top-notch competition.

Boys' Division:
Chalmette (La.)
Helen Cox (Harvey, La.)
Edna Karr (New Orleans, La.) – Class 4A Semifinalist
Kingwood Christian (Kingwood, Texas)
Landry Walker (New Orleans, La.)
Metairie Park Country Day (Metairie, La.) – Class 2A Semifinalist
Mariner (Cape Coral, Fla.) – Florida 5A Regional Finalist
Riverside Academy (Reserve, La.) – Class 2A Runner-up
South Miami Beach (Fla.)
Westbury Christian (Houston, Texas) – Texas Class 4A State Champion
West Jefferson (Harvey, La.)
Scotlandville (La.) – Class 5A Runner-up

Girls' Platinum Division:
Cabrini (New Orleans, La.)
John Curtis (River Ridge, La.) – Class 5A Quarterfinalist
Destrehan (La.) – Class 5A Quarterfinalist
Warren Easton (New Orleans, La.)
Ellender (Houma, La.)
Fair Park (Shreveport, La.) – Class 4A Quarterfinalist
Faith Academy (Mobile, Ala.)
Edna Karr (New Orleans, La.) – Class 4A Semifinalist
Jewel Sumner (Kentwood, La.) – Class 3A State Champion
Loranger (La.)
Madison Prep (Baton Rouge, La.) – Class 2A Runner-up
Natchitoches (La.) Central – Class 5A Semifinalist
Ouachita (Monroe, La.)
Richwood (Monroe, La.)
Salmen (Slidell, La.)
Ursuline (New Orleans, La.) – Class 4A State Champion

Girls' Gold Division:
Archbishop Chapelle (Metairie, La.)
Helen Cox (Harvey, La.)
Archbishop Hannan (Covington, La.)
Ben Franklin (New Orleans, La.)
De La Salle (New Orleans, La.)
Dominican (New Orleans, La.)
Hahnville (La.)
Houma (La.) Christian
Mount Carmel (New Orleans, La.) – Class 5A State Champions
Riverside Academy (Reserve, La.)
St. Thomas Aquinas (Hammond, La.) – Class 2A Semifinalist
South Lafourche (Cut Off, La.)
Terrebonne (Houma, La.)
West St John (Edgard, La.)
Woodlawn (Baton Rouge, La.)
Zachary (La.)

-AllstateSugarBowl.org-

 

2017-01-04T00:00:00+00:00