Yearly Award Winners


In addition to selecting the Greater New Orleans Sports Hall of Fame, the James J. Corbett Memorial Award and the Greater New Orleans Amateur Athletes of the Month, the Sport Selection Committee sponsored by the Allstate Sugar Bowl honors yearly winners in a variety of categories at its annual banquet. The Corbett Award, one of the most prestigious honors for a Louisiana athlete, is also selected annually by the Sport Selection Committee. Corbett Award information can be found by clicking here, while other annual winners from recent years are listed below.

Outstanding College Coach, State of Louisiana
2014-15: Chuck Winstead, LSU Men's Golf
2013-14: Tony Robichaux, UL-Lafayette Baseball
2012-13: Roman Banks, Southern University Men's Basketball
2011-12: Mark Hudspeth, UL-Lafayette Football
2010-11: Yvette Girouard, LSU Softball
2009-10: Paul Mainieri, LSU Baseball
2008: Dobee Plaisance, Loyola Women's Basketball
2007: Les Miles, LSU Football
2006: John Brady, LSU Men's Basketball
2004: Pokey Chatman, LSU Women's Basketball
2003: Not Available
2002: Tommy Tate, McNeese State Football
2001: Rick Jones, Tulane Baseball
1990: Tim Floyd, University of New Orleans Basketball
1989: Tim Floyd, University of New Orleans Basketball
1988: Leon Barmore, Louisiana Tech Women's Basketball
1987: Jim Mora, New Orleans Saints (adjusted to recognize pro coach in 1987)
1986: Dale Brown, LSU Men's Basketball
1985: Eddie Robinson, Grambling State Football
1984: Ron Maestri, University of New Orleans Baseball
1983: Bum Phillips, New Orleans Saints (award was overall coach in state)
1982: Jerry Stovall, LSU Football
1981: Sonja Hogg, Louisiana Tech Women's Basketball
1980: Dale Brown, LSU Men's Basketball
1979: Larry Smith, Tulane University Football
1978: Eddie Robinson, Grambling State Football

Outstanding Male Amateur, Greater New Orleans
2014-15:
Paul Klein, Brother Martin H.S. Wrestling
2013-14: Leonard Fournette, St. Augustine H.S. Football
2012-13: Patrick Mullins, Maryland Soccer
2011-12: Tyrann Mathieu, LSU Football
2010-11: Ryan Brock, Loyola University Basketball
2009-10: Matt Derenbecker, Country Day H.S. Basketball
2008: Blake Matherne, Belle Chasse H.S. Football
2007: Matt Forte, Tulane University Football
2006: Robbie Broach, Archbishop Rummel/Nationwise Restoration Legion Baseball
2004: Michael Kogan, Tulane University Men's Tennis
2003: Not Available
2002: Ryan Martin, Jesuit H.S. Tennis
2001: Mewelde Moore, Tulane Football
1990: Tony Harris, University of New Orleans Basketball
1988: Terrence Jones, Tulane University Football (co-winner)
1988: Ted Wood, University of New Orleans Baseball (co-winner)
1987: Marc Zeno, Tulane University Football
1986:
Terrence Jones, Tulane University Football
1985: Will Clark, Mississippi State Baseball
1984:
Will Clark, Jesuit H.S. Baseball
1983: Paul Thompson, Tulane Basketball (co-winner)
1983: Tookie Spann, Brother Martin H.S. Football/Baseball (co-winner)
1982: Augie Schmidt, University of New Orleans Baseball
1981: Garry James, West Jefferson Football
1980: Nickie Hall, Tulane University Football
1979: Roch Hontas, Tulane University Football
1978: Larry Tatman, Boxing

Outstanding Female Amateur, Greater New Orleans
2014-15:
Katie Kampen, Mount Carmel Academy Volleyball
2013-14: Kalani Brown, Salmen H.S. Basketball
2012-13: Katherine Broussard, Country Day H.S. Volleyball
2011-12: Christi Orgeron, UL-Lafayette Softball
2010-11: Maribel Lopez-Porras, Tulane University Golf
2009-10: Trenese Smith, Loyola Basketball and Olivia Grayson, Chappelle H.S. and Tulane Basketball
2008: Trenese Smith, Loyola Basketball
2007: Trenese Smith, Loyola Basketball
2006: Ashley Brignac, John Curtis H.S. Softball
2004: Jessica Barksdale, John Curtis H.S. Softball
2003: Not Available
2002: Julie Smekodub, Tulane Tennis
2001: Meg Henican, Isidore Newman H.S. Volleyball/Soccer
1988: Ashley Cook, Mandeville H.S. Track & Field
1987: Mitzi Plaeger, Ecole Classique H.S. Track & Field
1986: Stacey Gaudet, Tulane University Basketball
1985: Stacey Gaudet, Tulanne University Basketball
1984: Sandra Lucht, University of New Orleans Basketball
1983: Sandra Hodge, University of New Orleans Basketball
1982: Sandra Hodge, University of New Orleans Basketball
1981: Sandra Hodge, University of New Orleans Basketball
1980: Linda Wilson, SUNO Track & Field
1979: Sharon Nolan (co-winner)
1979: Linda Wilson, SUNO Track & Field (co-winner)
1978: Amy Montgomery

Outstanding Boys' Prep Coach, Greater New Orleans (Statewide Honor Until 2001)
2014-15:
Sean Moser, St. Paul's School Soccer
2013-14: Nick Saltaformaggio, East Jefferson H.S. Football
2012-13: Jay Roth, Archbishop Rummel H.S. Football
2011-12: Frank Monica, St. Charles Catholic H.S. Football
2010-11: Rod Cusachs, Rummel H.S. Wrestling
2009-10: Jay Roth, Rummel H.S. Football
2008: Stephen Robicheaux, Destrehan H.S. Football
2007: Hubie Collins, Jesuit H.S. Soccer
2006: Dave Baudry, Archbishop Rummel Baseball & J.T. Curtis, John Curtis H.S. Football
2004: Laury Dupont, West St. John H.S. Football
2003: Not Available
2002: Frank Wilson, O. Perry Walker Football
2001: Chris Jennings, Jesuit Boys Basketball
1990: Jim "Chick" Childress, Ruston H.S. Football
1988: J.T. Curtis, John Curtis Christian Football
1987: Hank Tierney, Archbishop Shaw H.S. Football
1986: Jim Childress, Ruston H.S. Football
1985: J.T. Curtis, John Curtis Christian Football
1984: Frank Monica, Jesuit H.S. Football
1983: J.T. Curtis, John Curtis Christian Football
1982: Ray Charboneau, Brother Martin H.S. Wrestling
1981: Tom Gainey, Slidell H.S. Football
1980: J.T. Curtis, John Curtis Christian Football
1979: Otis Washington, St. Augustine H.S. Football
1978: Jim Robards, Rummel H.S. Basketball

Outstanding Girls' Prep Coach, Greater New Orleans (instituted for 2013)
2014-15:
Mike Ortner, St. Scholastica H.S. Soccer
2013-14: Jose Ferrand, Benjamin Franklin H.S. Soccer

Outstanding Boys' Prep Team, Greater New Orleans (instituted for 2008, changed to prep only for boys and girls in 2013)
2014-15:
Jesuit Football
2013-14: East Jefferson Football
2012-13: John Curtis Football
2011-12: John Curtis Athletic Department
2009-10: New Orleans Saints
2008: New Orleans Hornets

Outstanding Girls' Prep Team, Greater New Orleans (instituted for 2008, changed to prep only for boys and girls in 2013)
2014-15:
Warren Easton Basketball
2013-14: Mount Carmel Basketball
2010-11: Archbishop Hannan H.S. Softball

Outstanding Professional, Greater New Orleans (no longer awarded)
2012-13: Rosie Napravnik, Thoroughbred Horse Racing
2011-12: Drew Brees, New Orleans Saints
2010-11: Danny Granger, Indiana Pacers
2009-10: Drew Brees, New Orleans Saints
2008: Chris Paul, New Orleans Hornets
2007: Peyton Manning, Indianapolis Colts
2006: Drew Brees, New Orleans Saints
2004: Peyton Manning, Indianapolis Colts
2003: Not Available
2002: Deuce McAllister, New Orleans Saints
2001: Marshall Faulk, St. Louis Rams
1990: Craig Perret, Thoroughbred Horse Racing (jockey)
1988: Will Clark, San Francisco Giants
1987: Morten Andersen, New Orleans Saints
1986: Rueben Mayes, New Orleans Saints
1985: Morten Andersen, New Orleans Saints
1984: Rickey Jackson, New Orleans Saints
1983: Rickey Jackson, New Orleans Saints
1982: Brad Edelman, New Orleans Saints
1981: George Rogers, New Orleans Saints
1980: Archie Manning, New Orleans Saints
1979: Chuck Muncie, New Orleans Saints
1978: Eddie Delahoussaye, Thoroughbred Horse-Racing

Outstanding Professional, State of Louisiana (no longer awarded)
2012-13: Calvin Borel, Thoroughbred Horse Racing
2011-12: Drew Brees, New Orleans Saints
2010-11: Brian Wilson, San Francisco Giants
2009-10: Drew Brees, New Orleans Saints
2008: Chris Paul, New Orleans Hornets
2007: Robby Albarado, Jockey
2006: Drew Brees, New Orleans Saints
2004: Ed Reed, Baltimore Ravens
2003: Not Available
2002: Brian Mitchell, Philadelphia Eagles
2001: David Toms, Professional Golf
1990: Vaughn Johnson, New Orleans Saints
1988: Doug Williams, Washington Redskins (co-winner)
1988: Karl Malone, Utah Jazz (co-winner)
1987: Will Clark, San Francisco Giants
1986: Robert Parish, Boston Celtics
1985: Louis Lipps, Pittsburgh Steelers
1984: Mark Duper, Miami Dolphins
1983: Hal Sutton, Professional Golf
1982: Hal Sutton, Professional Golf
1981: George Rogers, New Orleans Saints
1980: Roynell Young, Philadelphia Eagles
1979: Terry Bradshaw, Pittsburgh Steelers
1978: Ron Guidry, New York Yankees

Outstanding Professional Coach, State of Louisiana (no longer awarded)

2011-12: Ron Washington, Texas Rangers
2010-11: Ron Washington, Texas Rangers
2009-10: Sean Payton, New Orleans Saints
2008: Byron Scott, New Orleans Hornets
2007: Ken Oberkfell, New Orleans Zephyrs
2006: Sean Payton, New Orleans Saints
2004: Mike Neu, New Orleans Voodoo
2003: Not Available
2002: Not Awarded
2001: Tony Pena, New Orleans Zephyrs
1987: Jim Mora, New Orleans Saints

Outstanding Prep Athlete, State of Louisiana (no longer awarded)
2007: Ashley Brignac, John Curtis H.S. Softball
2006: Joe McKnight, John Curtis H.S. Football
2004: Ryan Perrilloux, East St. John H.S. Football
2003: Not Awarded
2002: Meghan O'Leary, Baton Rouge Episcopal H.S. Basketball, Volleyball & Softball
2001: Skyler Higgins, Higgins H.S. Football
1990: Duane Spencer, Cohen H.S. Basketball
1988: Brad Banta, University H.S. Football
1987: Tyrone Hughes, St. Augustine H.S. Football
1986: Mickey Joseph, Archbishop Shaw H.S. Football
1985: Warde Manuel, Brother Martin H.S. Football
1984: John White, Country Day School Football
1983: Tookie Spann, Brother Martin H.S. Football/Baseball
1982: Benoit Benjamin, Carroll H.S. Basketball
1981: Garry James, West Jefferson H.S. Football
1980: Bobby Joe Douglas, Marion (Lake Charles) H.S. Boys Basketball
1979: Bobby Beck, Salmen H.S. Track & Field
1978: Alan Risher, Salmen H.S. Football

Outstanding Female Athlete, State of Louisiana (awarded when male won Corbett until 2000)
1988: Teresa Weatherspoon, Louisiana Tech Basketball (Corbett Award)
1987: Kristie Phillips, Gymnastics
1985: Lauri Young, Northeast Louisiana Track & Field
1984: Kim Mulkey, Louisiana Tech Basketball (Corbett Award)
1983: Kim Mulkey, Louisiana Tech Basketball (co-winner)
1983: Michel Broussard, Vandebilt Catholic H.S. Softball (co-winner)
1982: Kim Mulkey, Louisiana Tech Basketball
1981: Pam Kelley, Louisiana Tech Basketball (Corbett Award)

Outstanding Male Athlete, State of Louisiana (awarded when female won Corbett until 2000)
1990: Walter Dean, Grambling State Football

Outstanding Organization, Greater New Orleans (no longer awarded)
1986: New Orleans Times-Picayune & Coca-Cola
1982: We Care
1981: Greater New Orleans Athletic League
1980: Nehemiah Atkinson Tennis Foundation